ՀՀ օրենսդրությամբ շինարարական կամ քանդման աշխատանքներն իրականացվում են նախապես համաձայնեցված շինարարության կամ քանդման թույլտվությունների հիման վրա, սակայն սահմանված կարգով ձեռք բերված շենքի, շինության քանդման թույլտվությամբ ամրագրված պահանջը չկատարելու դեպքում ՀՀ օրենսդրությամբ վարչական պատասխանատվության միջոցները հստակ սահմանված չեն: Առկա կարգավորումները վերաբերում են միայն կառուցապատման եւ շինմոնտաժային աշխատանքներին:
Կառավարության ներկայացրած փաթեթի փոփոխությունը վերաբերում է կառուցապատումը ժամանակին չավարտելու դեպքում կիրառվող տուգանքի չափի որոշմանը: Ներկայումս մի շարք դեպքերում կառուցապատումն իրականացվում է առանց նախահաշվային փաստաթղթերի, ինչը չի հակասում օրենսդրությանը: Արդյունքում՝ ժամկետների խախտման դեպքում հնարավոր չի լինում սահմանել տուգանքի չափը: Նախագծով սահմանվում է տուգանքի որոշման մեխանիզմ՝ շինարարության խոշորացված արժեքների հաշվարկման կիրառմամբ: ԱԺ հոկտեմբերի 4-ի նիստում ներկայացնելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում եւ «Քաղաքաշինության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները՝ վերոնշյալ կարգավորումները հայտնել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը:
Նախագծերի ընդունմամբ պատասխանատվության միջոցներ կնախատեսվեն քաղաքաշինության բնագավառում համապատասխան թույլտվությամբ նախատեսվող քանդման կամ ապամոնտաժման աշխատանքները չկատարելու կամ առանց քանդման թույլտվության կատարելու դեպքերում (պատվիրատուների եւ կատարողների):

Согласно законодательству РА, работы по строительству или сносу проводятся на основании заранее согласованных разрешений на строительство или снос, но в случае невыполнения требований, предусмотренных в разрешении на снос здания, полученном в установленном порядке, меры административной ответственности четко не определены законодательством, - действующие правила относятся только к застройке и строительно-монтажным работам.
Изменение в пакете, представленном правительством, касается определения размера штрафа, применяемого в случае несвоевременного завершения строительства. В настоящее время в ряде случаев строительство ведется без документов предварительного расчета, что не противоречит законодательству. В результате определить размер штрафа в случае нарушения сроков не представляется возможным. Проект устанавливает механизм определения штрафов с использованием расчета укрупненных расходов на строительство. 4 октября на заседании НС заместитель председателя Комитета по градостроительству Д.Григорян представил предлагаемые поправки в Кодекс РА об административных правонарушениях и в закон "О градостроительстве".
С принятием проектов будут предусмотрены меры ответственности в случаях невыполнения работ по сносу или демонтажу, предусмотренных соответствующим разрешением в сфере градостроительства, либо в случае неисполнения разрешения на снос (заказчиками и исполнителями).